17 października, 2018

Testy alergiczne w Legnicy

Testy alergologiczne w Legnicy

Wykonywanie testów skórnych jest najbardziej efektywnym sposobem diagnozy alergii. Badania te są szczególnie pomocne w rozpoznaniu uczulenia na alergeny pyłków roślin (trawy, zboża, drzewa i chwasty), sierści i naskórka zwierząt, kurzu domowego i grzybów pleśniowych. Testy można z powodzeniem przeprowadzać także w przypadku analizy alergenów powodujących zapalenie błony śluzowej nosa i zatok, spojówek oraz astmy oskrzelowej. Badania nie powinny być wykonywane w ciąży oraz w okresie pylenia, żeby dodatkowo nie wzmacniać negatywnych objawów u chorego pacjenta. Przeciwwskazaniem do realizacji testów jest także: przyjmowanie antybiotyków do dwóch tygodni wcześniej, niedawna infekcja, choroby skóry w miejscu badania (np. pokrzywka, atopowe zapalenie skóry) i zmiany skórne (np. obrzęki, rumień, łuszczenie się naskórka), silny katar, kaszel i łzawienie.

Jak wykonuje się testy alergiczne?

Lekarz nanosi niewielką kropelkę alergenu na wewnętrzną skórę przedramienia lub górną część pleców, a następnie delikatnie nakłuwa skórę. Jeśli po kilkunastu minutach pojawi się zaczerwienienie i obrzęk, reakcja świadczy o uczuleniu. Im objawy są większe, tym alergia może być silniejsza. Po wykonaniu badań można odczuwać niewielki ból w okolicach nakłuć, który szybko ustępuje. Reakcja uczuleniowa przestaje być widoczna po 30 – 60 minutach. W nielicznych przypadkach zdarza się, że u chorego mogą wystąpić nasilone objawy, np. duszności i pokrzywka. Ze względu na taką możliwość, pacjent jest pod obserwacją minimum 30 minut po wykonaniu testów. Podstawowy zestaw składa się z 15 –20 alergenów, ale można je dobierać indywidualnie. Warto wiedzieć, że w celu ograniczenia liczby nakłuć u dzieci, skórne testy alergiczne można przeprowadzać z wykorzystaniem grup paneli tematycznych (np. trawy, sierść zwierząt). Jeśli któryś z wariantów wywoła reakcję i potwierdzi uczulenie, wtedy wykonujemy szczegółowe badania, skupiając się na tej jednej grupie alergenów.

Testy alergiczne Legnica

W naszej poradni przeprowadzamy testy alergiczne skórne, z alergenami wziewnymi, pokarmowymi i kontaktowymi. Przed wykonaniem badań należy zapoznać się z zaleceniami medycznymi, poinformować o wszystkich zażywanych lekach i preparatach witaminowych. Niektóre środki farmaceutyczne (a nawet popularna witamina C) mogą wpłynąć na rezultaty testu i przyczynić się do nieprawidłowego, ujemnego wyniku. Dwa tygodnie przed testami nie można korzystać z solarium i wystawiać skóry na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Dodatkowo ostatnie szczepienia ochronne powinny być wykonane minimum dwa tygodnie przed badaniami. Na tydzień przed wizytą należy odstawić wszystkie leki, kremy i maści nakładane na skórę, a szczególnie preparaty zawierające sterydy. Warto również pamiętać, że negatywne skutki alergii można znacznie ograniczyć lub całkowicie wyeliminować, kiedy zostanie postawiona właściwa diagnoza. Dlatego, jeśli poszukują Państwo odpowiedniej placówki, która wykona testy alergiczne Legnica oraz nasza poradnia alergologiczna okażą się doskonałym miejscem na przeprowadzenie precyzyjnych badań.